Sektörel Kurslar - (25)
Kurumsal Kurslar - (9)
Meslek Kursları - (35)
img

Hijyen Eğitimi Kursu Popüler Eğitim

Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kursunun Amacı

 • İndirimi Kaçırma
 • (5.0)
8 Saat 30 Kişilik Kont. Ödeme kolaylığı
01 Temmuz 2024***16 Temmuz 2024

Google Yorumları

Eğitim Kurumu
(4.9)
(1056)

Hijyen Eğitimi Kursu

Hijyen Eğitimi Amacı
Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında gıda ve su sektöründe çalışanların almak mecburiyetinde olduğu eğitime dayalı olarak program hazırlanmıştır.
Hijyen eğitimlerini başta işyeri yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler olmak üzere, konaklama hizmeti veren, gıda üretimi yapan işyerleri ve insan bedenine temasın söz konusu olduğutemizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlarının almaları gerekmektedir. 24/04/1930 tarihinde yayınlanan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 127. maddesine dayanılarak hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 5 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Bir kaç soru ve cevapla yönetmelikle ilgili aklınıza takılabilecek konulara değinmek istedik. Bu yönetmeliğe göre aşağıda belirtilen iş kollarına dahil işyerlerinde, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan hiç kimse çalıştırılamaz. Bu eğitimin bütün çalışanlara verilmesini işyeri yetkilileri sağlamalıdır.

Meslek Tanımı
Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında, gıda ve su sektöründe (gıda üretim ve perakende iş yerleri, gıda ile temas eden madde ve malzeme üreten işyerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerleri) çalışanlara yönelik eğitimdir.
Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kursuna Katılma Koşulları
Okuma yazma bilmek veya ilkokul mezunu olmak.
Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kursu Programının İçeriği
Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi

Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kursuun Eğitim Süresi
Eğitim süresi 8 saat olarak planlanmıştır. Eğitimi tamamlayan bireyler Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika almaya hak kazanır. Eğitimi herhangi bir nedenle tamamlayamayan kursiyer tamamladığı saatleri ve dersleri içeren Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu katılım belgesi almaya hak kazanır.
Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kursu Sertifikası
Eğitimin sonucunda kurs merkezimizde Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri gözetiminde yapılacak olan sertifika sınavına katılan ve kursiyerler 100 puan üzerinden 45 puan ve üzeri puanlar aldığında başarılı olarak sayılır, ve hazırlanan sertifikalar Milli Eğitim Müdürlüğünce onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Sertifikanın kursiyere teslim tarihi 7 işgününü aşmamaktadır.

Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kursu Sertifikasının Geçerliliği:
Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğine göre İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir.

Kanun’a göre istihdam edilenlerin meslekî ve teknik orta öğretim diploması, sertifika ile kurs bitirme, kalfalık, ustalık, iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olmaları gerekir. Yapacağı işe uygun meslekî eğitim aldıklarını belgelendirmeyenler istihdam edilmezler. İş yeri sahipleri, istihdam edecekleri kişilerden, yapacakları iş ile ilgili meslekî eğitim aldığını gösterir belgeyi istemek zorundadır.

Ayrıca yurtdışında geçerliliği bulunmaktadır. Kursa kayıt sırasında yurtdışında da kullanmak istediğinizi belirtmeniz durumunda kurumumuz aracılığı ile Apostil işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

 

ankara hijyen belgesi ankara hijyen eğitimi ankara hijyen kursu gıda hijyen hijyen belgesi hijyen eğitimi hijyen kursu hijyen sertifikası su hijyen

Eğitimin Amacı

Eğitim faaliyetlerinin öngördüğü tüm işlemlerin usulüne uygun yapılabilmesi için gereken bilgi birikimine sahip olmaları,

Eğitim konusunda sektörün geçmişi, bugünü ve geleceğine ilişkin uygulamaları öğrenmeleri,

Eğitim hizmetlerinde halkla ilişkiler ve psikoloji kavramlarını her türlü iş ilişkilerinde kullanma yeteneğine haiz olmaları,

Eğitim hizmetlerinin her aşamasında karşılaşılabilecek kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik, genelge ve tebliğ gibi ilgili mevzuat hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları,

Mesleğin gerektirdiği ciddiyet çerçevesinde işin saygınlık ve sorumluluklarını kavramaları,

Sektördeki diğer kişi ve kurumlar ile işbirliği yapmaları,

Sektörün gerektirdiği iş etiğine sahip olmaları beklenmektedir.

img

Sertifikamı Nasıl Alırım ?

Kursiyer, online gerçekleşen sertifika sınavından en az 45 puan alması hâlinde kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanır. Kursiyerin edindiği kurs belgesi, mesleği ve işin gerekliliklerine aşina olduğunu gösterir.

Hijyen eğitimini tamamlayan bireyler, birçok farklı sektörde çeşitli iş olanaklarına sahip olabilirler. Hijyen, birçok endüstri ve iş alanında kritik bir öneme sahiptir. İş bulma sürecinde, hijyen eğitimini tamamlayan bireylerin sektörel uzmanlıklarını ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmaları önemlidir. İşte hijyen eğitimini tamamlayan bireyler için bazı potansiyel iş olanakları:

 1. Sağlık Sektörü:

  • Hastaneler, klinikler, sağlık merkezleri gibi sağlık kurumlarında hijyen koordinatörü veya hijyen uzmanı olarak çalışabilirler.
  • Sterilizasyon birimlerinde görev alabilirler.
 2. Gıda ve İçecek Endüstrisi:

  • Restoranlar, oteller, catering şirketleri gibi işletmelerde hijyen denetçisi veya gıda güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler.
  • Mutfak ve depo alanlarında hijyen standartlarını denetleyebilirler.
 3. Eğitim ve Danışmanlık:

  • Hijyen eğitimleri vererek şirketlerde ve kuruluşlarda personeli bilinçlendirebilirler.
  • Hijyen konusunda danışmanlık hizmetleri sunabilirler.
 4. Otel ve Konaklama:

  • Otellerde hijyen standartlarını sağlamak amacıyla çalışabilirler.
  • Temizlik departmanlarında hijyen protokollerini uygulayabilirler.
 5. Endüstriyel Temizlik ve Temizlik Ürünleri:

  • Endüstriyel temizlik şirketlerinde hijyen uzmanı olarak görev alabilirler.
  • Temizlik ürünleri şirketlerinde ürün geliştirme ve denetim süreçlerinde çalışabilirler.
 6. Havacılık ve Ulaştırma:

  • Havaalanları, havayolu şirketleri veya denizcilik şirketlerinde hijyen denetimi yapabilirler.
  • Taşımacılık sektöründe hijyen standartlarını belirleyebilirler.
 7. Turizm ve Eğlence Sektörü:

  • Temizlik ve hijyen standartlarını sağlamak amacıyla tatil köyleri, tematik parklar veya konser mekanlarında çalışabilirler.
  • Eğlence tesislerinde hijyen koordinatörlüğü yapabilirler.

Hijyen eğitimini tamamlayan bireyler, bu alanlarda çeşitli pozisyonlarda iş bulma imkanlarına sahip olabilirler.

Mesaj Merkezi

1 Yeni Mesajınız Var

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
 WhatsApp Canlı Destek